Kuvat: MLahdes
Suomen Cupin ensimmäisen kierroksen ottelussa vierasjoukkue LP-Vampula akatemia kävi Helsingissä nappaamassa puhtaan 3–0 voiton PuMa HVA:sta.
Pääluvultaan reilu 100-henkinen yleisö sai todistaa LP-Vampulan varmoja otteita Helsingin Lehto Areenalla. PuMa lähti ottelun ensimmäiseen erään vahvasti, mutta Vampula sai vaihtojen ja aikalisän kautta pelinsä käyntiin ja jätti PuMan lopulta 19 pisteeseen.
Toisessa erässä nähtiin tasainen alku, mutta PuMa sortui lukuisiin syöttövirheisiin – kuten läpi koko ottelun, eikä saanut monipuolista hyökkäyspeliä oikein käyntiin. Kotijoukkueen kiriyrityksen jälkeen Vampula peittosi PuMan jälleen lukemin 19–25.
– Todella vaikea peli tänään, mikä oli etukäteenkin jo hiukan tiedossa. Erinäisten syiden takia treenaaminen ei ole ollut optimaalista ja edellisistä treenipeleistä on kulunut aikaa. Tämä näkyi epävarmuutena ja sitä kautta joukkueen tekeminen meni yliyrittämiseksi, pohti PuMa HVA:n päävalmentaja Antti Poikela joukkonsa suorituksia.
Kolmannessa erässä PuMalla oli vaikeuksia Vampulan pitkän torjunnan kanssa samalla kun vieraat hyökkäsivät etenkin keskeltä tehokkaasti. PuMa heräsi kuitenkin vaihtojen jälkeen vielä pelaamaan, ja ottelu oli jo saada uuden alun, mutta ratkaisupalloissa kotijoukkueen tekemisen taso ei kuitenkaan riittänyt. Kolmas erä vieraille lukemin 22–25.
– Ei päästy viimeisen erän loppupuolta lukuun ottamatta lähellekään omaa tasoa, ja Vampula käytti sen virheettömällä pelillä tehokkaasti hyödykseen. Tämä oli meille yksi askel pitkässä prosessissa, jota varten saatiin tärkeää oppia, Poikela totesi.
Vierasjoukkueen päävalmentaja Jani Pihlajamäki sen sijaan oli syystä iloinen joukkueensa esityksestä:
– Meiltä löytyi tänään laajuutta rosterista ja vaihdosta tulikin ratkaisijoita peliin. Todella tasapuolinen esitys meiltä tänään ja joukkueena voitettiin. Olen ylpeä koko joukkueesta.
Vaikka PuMa HVA:n kapteeni Marina Kerman ei hehkuta joukkueensa suorituksia, hän kertoo olevansa tyytyväinen siitä, että kotiyleisö löysi tiensä hallille myös syysloman alla:
– Oman seuran pelaajia oli katsomossa tosi kivasti. On hienoa saada meidän junnuja kannattamaan! Harmi, ettei tänään päästy näyttämään heille osaamistamme, mutta 1-sarjakauden aikana tähän tulee onneksi useita mahdollisuuksia.
Illan arvokkaimpina pelaajina otteluisäntä VSG Infra Oy palkitsi PuMasta hakkurina pisteitä tahkoneen Emiliina Heimalan ja onnistuneesti keskeltä hyökänneen Ella Lehikoisen LP-Vampulasta.
LP-Vampula akatemia jatkaa Suomen cupin toiselle kierroksella, jonka otteluparit arvotaan 14.10.
PuMa HVA:n seuraava kotiottelu, ja samalla avaus naisten 1-sarjassa pelataan viikon päästä lauantaina, 18.10. klo 17 poikkeuksellisesti Vihdin Nummelassa, ViLePan vieraana. Vastaansa Nummerlanharjun koululla PuMa saa LP-Viestin akatemiajoukkueen, jossa sekä valmentajalla että pelaajilla on vahva vihtiläistausta. PuMan kausikortit käyvät ottelussa.
Ottelun parhaat pisteiden tekijät:
PuMa HVA:
Emiliina Heimala 16/+8
Maisa Kyröläinen 6/+5
Sara Aito 6/+1
LP Vampula Akatemia:
Milja Seikkula 9/+8
Ella Lehikoinen 8/+6
Tilda Tuuri 7/+3
11.10.2025 20.31 | PuMalle selvä tappio Suomen Cupissa – Vahvasti pelannut LP-Vampula etenee toiselle kierrokselle |
07.10.2025 13.19 | Ennakko: LP Vampula Akatemia PuMa HVA:n vieraaksi Cup-avauksessa |
26.09.2025 19.11 | PuMa HVA:n kausi starttaa Suomen Cupissa 11.10. |
05.05.2025 14.17 | PuMan A-tytöille SM-kultaa! |
26.03.2025 09.00 | Ennakko: Naisten 1-sarjan mestaruus katkolla sunnuntaina Lehdolla |
24.03.2025 19.27 | PuMa taisteli itsensä finaaliin – Lehto Areena täyttyy sunnuntaina 30.3. klo 13 |