Kuvat: Manu Lahdes
PuMa-Volley juhli kauden päätöstä iloisessa ja yhteisöllisessä tunnelmassa Lehto-Areenalla. Aiemmista vuosista jonkin verran uudistunut ja napakoitunut tilaisuus veti paikan päälle 450 lentopallojunioria, huoltajaa ja seuratoimijaa.
Oli komeaa katsottavaa, kun palkittavien riveissä seisoi kahdeksan C-tyttöjoukkuetta ja kuusi B-joukkuetta. PuMa on seurana suuri ja myös menestynyt! Pienten junioreiden palkitseminen sekä askartelupiste Power Cup -kannustusplakaateille olivat juhlan huippua.
Puheenjohtaja Hannu Vapalo muisteli puheessaan kauden menestystä: A-tytöille Suomen mestaruus, pitkälti toistakymmentä aluemestaruusmitalia, joista jopa seitsemän mestaruutta. Lisäksi aikuisten mastersista saavutettiin myös SM-mitali.
Tilaisuudessa julkistettiin myös heti käyttöön otettavat seuran yhteiset hashtagit, joita pumalaiset saivat ehdottaa aiemmin keväällä järjestetyssä kilpailussa. Seuran yhtenäisyyttä edistävät ja joukkueiden rohkeaa tyyliä kuvaavat hashtagit ovat #meidänkenttä ja #meidänpeli.
Tilaisuuden juontajana toimi PuMan pelaaja, valmentaja ja erotuomari Leo Kiviniemi, joka vastasi myös merkittäviltä osin tilaisuuden uudesta ilmeestä. Palkintoja jakoivat N1-pelaaja Oona Laurell ja M1-pelaaja Markus Maidla.
Yli 60 pumalaista palkittiin kauden saavutuksista
Päätösjuhlassa PuMa-Volley muisti kauden aikana ansioituneita pelaajia ja seuratoimijoita palkinnoilla ja huomionosoituksilla.
PuMan ansiomerkin sai pitkän ja ansiokkaan seuratyön tehnyt F-junnujen valmentaja Susu Pussinen. Kauden nuorisovalmentajan palkinnon sai D-poikien valmentaja Janne Lähteenmäki, joka ohjaa valmennettaviaan rauhoittavalla otteella ja omalla esimerkillään nuorten itsenäistyessä ja kasvaessa ottamaan vastuuta. Kauden nuorena valmentajana palkittiin tehtävänsä tunnollisesti ja jämerästi hoitava B5-tyttöjen valmentaja Amanda Nybom. Kauden seuratoimijan palkinnon sai naisten edustusjoukkueen toinen joukkueenjohtaja ja PuMan viestintätyöryhmän jäsen Katja Moliis. Pitkästä aikaa palkittiin myös kauden erotuomari. Palkinnon sai miesten edustusjoukkueessakin pelaava Alex Novitsky, jolla on tuomarin roolissa jämerä ote ja aina hiukan hymyä huulessa.
Kauden tyttöpelaajana palkittiin Iris Havulinna, joka pelasi kuluneella kaudella peräti kolmea juniorisarjaa (C, B, A) ja kahta aikuisten sarjaa (N1, N2). Lisäksi Iris on Suomen U16-vuotiaiden maajoukkueen runkopelaaja ja edusti Suomea kahdesti kevään aikana Euroopassa. Naisten 1-sarjassa ja A-tytöissä Iris tuli hyvin peliin sisään nuorena pelaajana, auttoi ratkaisevissa tilanteissa, ja oli mukana ottamassa 1-sarjan toisen sijan sekä voittamassa A-tyttöjen SM-mestaruuden. Viime kesänä Iris sijoittui parinsa kanssa beach volleyn SM-hopealle U16-vuotiaissa.
Kauden poikapelaajana palkittiin Leo Nykänen, joka on beach volleyn hallitseva Suomen mestari U16-vuotiaissa sekä maajoukkuepelaaja. Leo on esimerkillinen poikapelaaja nuoremmille junioreille ja kantaa vastuuta myös miesten 2-sarjassa ja B-pojissa.
Kauden joukkueena palkittiin Suomen mestaruuden voittaneet PuMan A1-tytöt.
– Joukkueena pelaaminen, ei pelkät yksilösuoritukset, ja villit tuuletukset olivat voittomme salaisuus, kertoi A1-tyttöjen kapteeni Ilba Gashi.
Juhlassa jaettiin lisäksi kaikkiaan 59 tsemppari-palkintoa PuMan joukkueiden pelaajille, jotka toimivat joukkueessaan positiivisella ja kannustavalla asenteella. Tsempparipelaajat edistävät joukkueissaan omalla esimerkillään hyvää henkeä ja joukkuetoveruutta. Samalla muisteltiin joukkueiden saavutuksia kauden aikana niin SM- kuin aluemestaruustasolla. Kaikki tsemppareina palkitut löytyvät uutisen alta.
Pelaajapolku vei Pumasta maailmalle, edustusjoukkueen uusi valmentaja odottaa innolla uutta kautta
Juhlan ohjelmassa kuultiin kahden pumalaisen aatteita. Pelaajapolun mallia PuMan juniorit saivat, kun Leo Kiviniemen haastateltavana kävi passari Sofia Lehto. Sofia on PuMan kasvatti, joka on pelannut kuluneella kaudella ammattilaisena Itävallassa. PuMan edustusjoukkueessa Sofia on pelannut viimeksi kaudella 2022/2023, jonka jälkeen hänen uransa jatkui Mestaruusliigassa.
– Liikkukaa paljon ja tehkää paljon muitakin juttuja kuin lentistä, olivat Sofian terveiset junnupelaajille kesäksi.
Uutta pumalaista, tyttöjen uuden valmennuskeskuksen ja naisten edustusjoukkueen päävalmentajaa Antti Poikelaa haastatteli päätösjuhlassa Seppo Siika-aho. Antti tulee osallistumaan useiden muidenkin PuMan joukkueiden valmennukseen. PuMan junnuille Antti lähetti seuraavat terveiset:
– Tärkeää on, että nautitte tekemisestä. Harrastakaa ja kokeilkaa monia lajeja ja liikkukaa paljon. Monipuolisuus on tärkeää!
Kiitos kaikille pelaajille, perheille, valmentajille ja tukijoille yhteiseen juhlaan osallistumisesta! Musiikista vastasi Ville ja kakuista Jukka. Iso kiitos myös kaikille järjestäjille.
Tsemppareina palkittiin:
PuMa F-juniorit | Erno Nieminen |
PuMa Et Gepardit | Lira Gashi |
PuMa Jaguaarit | Iida Ruusunen |
PuMa Gepardit | Lira Gashi |
PuMa Kissat | Lovisa Lohman |
PuMa Leijonat | Stella Niemelä |
PuMa Ep Tiikeri | Dima Potomkin |
PuMa Ep Hylkeet | Justus Silaste |
PuMa Ep 1 | Albert Eschner |
Puma Skorpionit | Nguyen Nhat |
PuMa Delta 1 | Mila Nevala |
PuMa Delta 2 | Sabina Karjalainen |
PuMa C6t | Sienna Salomäki |
PuMa Delta D6vs6 | Ronela Kuqi |
PuMa Hait | Hilppa Seppänen |
PuMa Leopardit | Sara Kangas |
PuMa Pantterit | Helga Vastamäki |
PuMa LPK D-sarja | Nisa Üzelgök |
PuMa LPK ei-sarj | Eveliina Snur |
PuMa B4t | Hiba El bachari |
PuMa C3t | Anna Isokivi |
PuMa B5t | Faye Ilva |
PuMa B6t | Aino-Sofia Mäkinen |
PuMa C4t | Erika Virtanen |
PuMa C5t | Jenna Honkanen |
PuMa C7t | Lilian Hawley |
PuMa C8t | Iisa Hartman |
PuMa C3p | Aamos Einiö |
PuMa D2p | Miro Siniluoto |
PuMa DC | Kaarlo Herlin |
PuMa D1p | Sisu Manelius |
PuMa C2p | Julius Ollila |
PuMa C1p | Leo Kangas |
PuMa B4p | Kevin Lindell |
PuMa B2p | Leevi Virtasalo |
PuMa M3 | Hugo Pöyhönen |
PuMa B3p | Reino Koro |
PuMa Ct Ak2 | Oona Markus |
PuMa Ct Ak1 | Oona Suursoho |
PuMa Ak 1 Bs | Nicole Dahlblom |
PuMa Ak 2 Bs | Aada Puuska |
PuMa B2t | Miina Kojo |
PuMa A4t | Maria Arikan |
PuMa B3t | Sonja Belozerskikh |
PuMa A3t | Eerika Sormunen |
PuMa B1t | Matleena Prunnila |
PuMa N2 | Elisa Arola |
PuMa A2t | Matilda Kupila |
PuMa A1t | Saara Ahola |
PuMa N1 | Marina Kerman |
PuMa M2 2s | Leo Kiviniemi |
PuMa M2 aluesarj. | Matias Duwaldt |
PuMa B1p | Toni Falck |
PuMa A2p | Iivo Laakso |
PuMa A3p | Stefan Krsic |
PuMa A1p | Eelis Kauppi |
PuMa M1 | Alex Novitsky |
PuMa Harrastustytöt | Ikram Abdullahi Abdirahman |
PuMa Harrastuspojat | Vilho Vainio-Kaila |
PuMa Peliryhmä | Sofia Mustonen |
01.06.2025 12.33 | ESLA:N BIITSILEIRIT JA KISAT KESÄLLÄ 2025 |
28.05.2025 13.00 | PuMalle kesätyöntekijöitä |
20.05.2025 23.42 | Hieno kausi päätökseen – PuMa juhli kauden päätöstä yli 400 hengen voimin |
15.05.2025 19.00 | Kausi huipentuu päätösjuhlaan tiistaina 20.5. – koko perhe mukaan! |
09.05.2025 14.17 | Kuusikkopelaamisen tehopäivät valmistavat D-, C- ja B-ikäisiä Power Cupiin 24.5.-25.5. |
04.05.2025 17.30 | PuMa-Volleyn ryhmät ja valmennukset kaudella 2025-26 |